OCENA PRACY KIEROWNIKA OCENA PRACY KIEROWNIKA - spółka komandytowa z o.o.
rss feed

OCENA PRACY KIEROWNIKA

W związku z rozważaniem zagadnienia płac kierowników stale występuje problem ustalania wzajemnego stosunku między poszczególnymi stanowiskami. Trzeba podjąć odpowiednie decyzje w celu zróżnicowania płac. Na przykład zastępcy dyrektorów w przedsiębiorstwie zarabiają na ogół więcej niż kierownicy niższego szczebla, a jedni podwładni zarabiają więcej niż inni. Dlaczego?

W poszukiwaniu właściwej odpowiedzi przedsiębiorstwa mają dwie drogi wyboru. Mogą wykorzystać dane statystyczne dotyczące ich gałęzi przemysłu. Znaczenie i wartość tych danych omówiliśmy krótko poprzednio. Badania, szczególnie przeprowadzone przez American Management Association, The National Industrial Conférence Board oraz raporty Securities and Exchange Commission są wystarczająco obszerne i mogą stanowić źródło informacji w tym zakresie,

Z drugiej strony przedsiębiorstwo może jednak określić stopień ważności stanowisk w ramach własnej struktury organizacyjnej. Punktem wyjścia musi być wówczas poddawanie systematycznej ocenie każdego rodzaju pracy. Jeśli sprawę trzeba potraktować jak najszerzej, tzn, uwzględnić nie tylko naczelne kierownictwo, ale i wszystkie stanowiska kierownicze wymagające zróżnicowania wynagrodzenia, potrzebna jest ocena poszczególnych wycinków pracy, gdyż opublikowane wyniki badań dotyczą tylko średnich płac pięciu najwyżej płatnych stanowisk w przedsiębiorstwie.

Definicja oceny pracy. Ocenianie pracy na poszczególnych stanowiskach określono jako „sposób polegający na ocenie pracy każdego stanowiska i porównaniu z pracą innych stanowisk. Wszystkie czynniki, które mają wpływ na pracę zostają uszeregowane w systemie pozwalającym na ich mierzenie. Następnym etapem jest ocena pracy każdego stanowiska według tej skali, a podsumowanie ocen daje ogólną wartość każdej pracy” 20. Tego rodzaju ocena daje dobre wyniki, zwłaszcza w odniesieniu do stanowisk niekierowniezych. Stanowiska kierownicze ocenia się w ten sam sposób, jednak w tych przypadkach ocena jest trudniejsza, gdyż czynniki wpływające na pensję trudniej jest uchwycić i zmierzyć. Wyniki takich ocen służą wielu celom.' W tym przypadku dotyczą płacy jaką należy przyznawać danemu stanowisku kierowniczemu.

Przygotowanie do oceny. Aby ocena stanowisk kierowniczych dała odpowiednie wyniki, należy przede wszystkim postawić organizację przedsiębiorstwa na odpowiednim poziomie i stosować szczegółowe księgi służb. Systematyczny opis poszczególnych stanowisk jest bardzo ważny ze względu na to, że z niego dopiero można wybrać te czynniki, które

Leave a Reply